آیکون تست شخصیت

آزمون لنگرگاه‌های شغلی: (Career Anchors)

گاهی لازم است به خودمان برگردیم و از خودمان بپرسیم «واقعا به دنبال چه هستم؟»

تست لنگرگاه‌های شغلی برای اولین بار در سال 1978 توسط ادگار شاین (Edgar Schein)، روان‌شناس سازمانی برجسته آمریکا معرفی شد. به اعتقاد شاین، لنگرگاه‌های شغلی نتیجه تعامل بین فرد با محیط کاری اوست که فرد بر اساس آن‌ها مسیر شغلی‌اش را انتخاب می‌کند.

لنگرگاه شغلی یعنی چه؟

همان‌طور که کشتی‌ها در دریاهای طوفانی با لنگر انداختن برای خود جای امنی پیدا می‌کنند، ما هم در زندگی، به خصوص زندگی حرفه‌ای‌مان به لنگرهایی نیاز داریم که در روزهای طوفانی به آن‌ها تکیه کنیم و محکم بایستیم یا بدون اتلاف وقت و انرژی، مسیرمان را پیدا کنیم. این لنگرها، همان انگیزه‌ها، ارزش‌ها و نگرش‌هایی هستند که بر زندگی ما حاکم‌اند.

استعدادها، مهارت‌ها و توانایی‌ها: چیزهایی که معتقدیم در آن‌ها مهارت داریم یا نداریم.

انگیزه‌ها و نیازها: چیزهایی که برای ما مهم هستند و به شکل اهداف در می‌آیند؛ به عنوان مثال پول، خانواده، چالش‌ها، خودمختاری.

نگرش‌ها و ارزش‌ها: نوع سازمانی که با آن احساس راحتی می‌کنیم، سازمانی که با ارزش‌ها و اعتقادات‌مان مطابقت دارد.

لنگرگاه‌ها در طول زندگی شکل می‌گیرند و تبدیل به خودپنداره (ارزیابی کلی ما از خودمان) می‌شوند و هویت ما را شکل می دهند. آن‌ها به ما می‌گویند که چه چیزهایی برای ما اولویت هستند و باید بر اساس همان‌ها پیش برویم تا بتوانیم در مسیر شغلی‌مان انتخاب‌های درستی داشته باشیم یا در روزهای بحرانی بهترین تصمیمات را بگیریم. برای مثال، شاید برای کسی که دوست دارد در کارش آزادی عمل داشته باشد و ایده‌پردازی کند، یک موقعیت شغلی تمام وقت با وظایف محدودکننده و کاملا چهارچوب یافته در یک سازمان، یک شکنجه روزانه باشد. چنین شخصی اگر به خوبی در مورد اولویت‌ها و ارزش‌هایش فکر کند و مشاوره بگیرد، به این نتیجه خواهد رسید که با توجه به روحیاتش، امنیت شغلی و مالی که توسط یک سازمان تامین می‌شوند، آن‌قدرها هم برای او مهم نیستند و جز مهم‌ترین انتظارات او از یک شغل به شمار نمی‌روند. آن فرد باید در نظر داشته باشد که نباید به خاطر امنیت شغلی، روحیه کارآفرینانه و خلاقانه‌اش را محدود کند. شاید ترک آن شغل ثابت و شروع یک کسب‌وکار مستقل، بهترین مسیر زندگی او باشد و برایش رضایت خاطر و موفقیت به همراه بیاورد.

تست لنگرگاه‌‌‌های شغلی به شما نشان می‌دهد که مهم‌ترین ارزش‌ها و گرایش‌‌های شما چه هستند.

8 لنگرگاه اصلی در این آزمون عبارتند از:

  • گرایش تخصص و عملکرد
  • گرایش مدیریت عمومی
  • گرایش امنیت و ثبات
  • گرایش خلاقیت کارآفرینانه
  • گرایش خودمختاری و استقلال
  • گرایش خدمت رسانی و تعلق خاطر به یک هدف
  • گرایش چالش صرف
  • گرایش سبک زندگی

یادتان باشد که اولین لنگرگاهی که در نتیجه تست شما پدیدار می‌شود مهم‌ترین اولویت شماست و همان گرایشی است که کمتر از همه حاضر هستید تا آن را رها کنید. هرچه نمره شما در لنگرگاهی بیشتر باشد، تاثیر آن ارزش بر تصمیم‌گیری‌های شغلی شما بیشتر است. به همین دلیل است که هرچه از اولویت‌های خود آگاه‌تر باشید و بر اساس ارزش‌ها و گرایش‌هایتان حرکت کنید، رضایت شغلی و کارآیی بیشتری خواهید داشت و سریع‌تر پیشرفت خواهید کرد.

از خودتان بپرسید که در مسیر شغلی‌تان به دنبال چه چیزی هستید و چه چیزی شما را خوشحال می‌کند؟

مشخصات آزمون

آیکون ساعت زمان آزمون:
10 دقیقه
آیکون قیمت هزینه آزمون:
24,000 تومان
تیک مربعی تعداد سوالات آزمون:
40 سوال

برای استفاده از آزمون ها ابتدا در سایت عضو شوید

ورود و شروع آزمون

شروع تست

زمان آزمون:
10 دقیقه
هزینه آزمون:
24,000 تومان