راه‌کارهایی برای افزایش بهره‌وری دورکاری در قرنطینه

راه‌کارهایی برای افزایش بهره‌وری دورکاری در قرنطینه

اگر چه این روزها ویروس کرونا همه ما را خانه نشین کرده است اما پیشرفت تکنولوژی کاری کرده که بسیاری از افراد جامعه می‌توانند در خانه، دور از محل کارشان و به صورت آنلاین به انجام پروژه‌های خود بپردازند و با مدیران یا همکارانشان در ارتباط باشند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با دورکاری در قرنطینه و روش‌هایی برای تاثیرگذاری بیشتر شما در انجام این کار آشنا کنیم پس چنانچه تمایل دارید که برای ارتقای کار و فعالیت خود از این دوران به بهترین نحو ممکن استفاده کنید در ادامه با ما همراه باشید.

دورکاری در قرنطینه و حفظ موقعیت شغلی

چنانچه کارمند هستید و قرار است که در طول دوران قرنطینه کارتان را در قالب دورکاری انجام دهید، می‌توانید با در نظر گرفتن چند اصل ساده به مدیر خود نشان دهید که حتی با وجود این که در خانه روی مبل نشسته‌اید و او می‌تواند شما را تنها در صفحه نمایش کوچکی که در اختیار دارد ببیند تا چه اندازه متعهد و مسئولیت پذیر هستید و چقدر می‌توانید موثر واقع شوید. در قسمت زیر چند راهکار ساده برای نشان دادن تعهد و تلاش در زمان دورکاری آورده شده است: آگهی های شغلی

1. قابل اعتماد و جوابگو باشید

هنگامی که در دفتر کار می‌کردید مدیر به راحتی می‌توانست از روی مدت زمانی که پشت میز ‎می‌گذراندید و مشغول کار بودید به میزان تلاش و مسئولیت‌پذیریتان پی ببرد. شما می‌توانید این اعتماد را در هنگام دورکاری در قرنطینه نیز به وجود بیاورید به این ترتیب که به طور مرتب آنلاین و در دسترس باشید و در کوتاه‌ترین مدت زمان ممکن جوابگوی اوامر رئیستان باشید.

منظور از این موضوع آن است که شما باید حواستان به تلفن، ایمیل و پیام‌های فوری باشد و زمانی که مدیرتان درخواستی را مطرح می‌کند در اسرع وقت به او پاسخ دهید. البته توجه داشته باشید که لازم نیست بلافاصله همه چیز را رها کنید تا به درخواست‌ها رسیدگی کنید اما سعی کنید که تا حد امکان در یک بازه زمانی مناسب برای پیگیری و انجام درخواست به او پاسخ دهید. به عنوان مثال زمانی که ایمیلی دریافت می‌کنید نوشتن این پیام که «من ایمیل شما را دریافت کردم و ظرف مدت یک ساعت درخواست مطرح شده را کامل خواهم کرد» می‌تواند بسیار عالی باشد. پس از آن توجه داشته باشید که سعی کنید حتما به قول خود عمل کنید.

2. آپدیت‌ها را به حداقل برسانید

سعی کنید زیاد با رئیستان ارتباط نداشته باشید. در حالی که ممکن است تصور کنید که لازم باشد در طول دوران دورکاری در قرنطینه رئیس شما در جریان چگونگی پیشرفت پروژه‌ها و نحوه انجام کار قرار بگیرد تا به فعال بودنتان پی ببرد اما پیشنهاد می‌کنیم که این کار را انجام ندهید. واقعیت این است که مدیرتان وظایف را به شما اعلام می‌کند و از شما انتظار دارد که آن‌ها را انجام دهید به همین دلیل، همین که او را از شروع کار باخبر کنید و در نهایت پروژه را به خوبی و به طور کامل در اختیارش قرار دهید و بتوانید زمان را مدیریت کنید موجب جلب اعتماد او می‌شود. پس ارسال ایمیل‌های غیرضروری گاه و بی‌گاه حتی ممکن است نتیجه عکس در پی داشته باشد و موجب شود که به اعتماد به نفس و توانایی شما در انجام کار شک کنند.

در عوض تا زمانی که در قرنطینه هستید زمان‌های مشخصی را برای ارتباط با مدیر خود تعیین کنید تا اطمینان حاصل کنید که از نحوه انجام کار و تحویل به موقع به خوبی آگاه هستید. مطمئنا گاهی اوقات ارتباط با طرف مقابل ضروری است اما به طور کلی اجازه بدهید که نتیجه کار خودش گویای همه چیز باشد. 

3. هنگامی که برای ارتباط مستقیم فراخوانده می‌شوید، حاضر باشید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تحت تاثیر قرار دادن مدیر و همکارانتان این است که برای تعامل با آن‌ها چه از طریق تلفن چه به صورت تماس تصویری حاضر و فعال باشید. اگر چه ممکن است در این هنگام برای انجام چندین کار به طور همزمان (مانند چک کردن ایمیل یا پاسخ دادن به پیغام و موارد مشابه) وسوسه شوید اما بهتر است که فقط روی جلسه مورد نظر تمرکز کنید. در صورتی که تمام تمرکز شما متوجه جلسه باشد، توانایی این را دارید که سوال مطرح کنید، ایده بدهید و اطلاعات مهم ارائه شده را دریافت کنید و این یعنی تمام آن چیزهایی که برای نشان دادن میزان پایبندی به یک تیم نیاز است. 

علاوه بر این سعی کنید در طول دوران قرنطینه و دورکاری همیشه چند دقیقه زودتر به جلسه‌ها برسید تا بتوانید در گفت‌وگوهای اولیه شرکت کنید. این کار به شما این شانس را می‌دهد که درباره این که همکارانتان روی چه پروژه‌ای کار می‌کنند و همچنین در مورد کارهایی که خودتان انجام می‌دهید با هم گفت‌وگو کنید. از سوی دیگر در صورتی که شما در تمام طول مدت زمان جلسات دورکاری حضور فعال داشته باشید تیم‌تان در انتهای آن تماس یا گفت‌وگوی تصویری شما را به عنوان یک شخص مسئولیت‌پذیر می‌شناسند. 

4. وظایف زیادی را بر عهده نگیرید

وقتی ویروس کرونا باعث شده است که ساعت‌های زیادی در خانه بیکار بمانیم پیشنهاد همکاری و دورکاری در پروژه‌های اضافی ممکن است ایده خوب و وسوسه‌انگیزی به نظر برسد و شما بخواهید با استفاده از این کار نشان دهید که آنقدر مفید و توانمند هستید که می‌توانید وقت اضافی برای کارهای بیشتر نیز صرف کنید اما واقعیت این است که ممکن است قبول مسئولیت اضافی بین شما و اهداف اصلیتان فاصله بیاندازد و احتمال موفقیت شما را از بین ببرد.  ثبت آگهی

اگر چه ممکن است که بتوانید همه کارها را با هم انجام دهید اما به احتمال زیاد نمی‌توانید بهترین عملکردتان را به نمایش بگذارید. از سوی دیگر بدترین حالت این است که نتوانید همه وظایفی که قبول کرده‌اید را تمام کنید و مدیرتان با دیدن پروژه‌ها تواناییتان را زیر سوال ببرد.

هنگامی که وظایف متعددی را به صورت همزمان قبول می‌کنید به شما اعتماد می‌شود که توانایی انجام همه آن‌ها را دارید بنابراین توصیه می‌کنیم که در مورد کارهای اضافی و مسئولیت‌هایی که بر عهده می‌گیرید بسیار انتخابی و با دقت عمل کنید. اگر واقعا تمایل دارید هنگام دورکاری در قرنطینه پروژه‌ای که خارج از حوزه فعالیتتان است را قبول کنید پیش‌تر برای تنظیم بار کاری خود با رئیستان صحبت کنید.


در زمان دورکاری در قرنطینه و هنگامی که رئیستان نمی‌تواند شما را از نزدیک ببیند اثبات توانایی کار راحتی نیست اما کافی است در طول مدت زمانی که روی انجام خدمات تمرکز کرده‌اید در دسترس باشید، حضور فعال داشته باشید و برای برقراری ارتباط با رئیس و همکارانتان تلاش کنید. در این صورت در طول مدتی که مشغول انجام کار به صورت دورکاری هستید هیچ کس نمی‌تواند تعهد و توانایی شما در انجام کار را زیر سوال ببرد.

   

دوست داریم نظر شما رو هم در رابطه با این مقاله بدونیم :)

آخرین آگهی های شغلی

کارمند پی ال سی تهران
پایه حقوق وزارت کار در سال 1403 (ویرایش 29  اسفند 1402)
23 اسفند 1402

پایه حقوق وزارت کار در سال 1403 (ویرایش 29 اسفند 1402)

در این متن، به بررسی حقوق و دستمزد پایه در سال 1403، و مقایسه آن با پایه حقوق سال 1402 خواهیم پرداخت.


مطالعه بیش‌تر
ثبت بیمه بیکاری در سامانه روابط کار و مدارک لازم
24 آبان 1402

ثبت بیمه بیکاری در سامانه روابط کار و مدارک لازم

بیمه بیکاری، یک نظام حمایتی است که توسط سازمان تامین اجتماعی ارائه می‌شود تا افرادی که به دلایلی از شغل خود اخراج شده‌اند یا بیکار شده‌اند، تأمین مالی شوند. هدف از این نوع بیمه ایجاد امنیت مالی برای افراد بیکار است.


مطالعه بیش‌تر
آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق کاریابی
21 آبان 1402

آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق کاریابی

آزادسازی مدرک تحصیلی توسط کاریابی فرآیندی است که در آن دانش‌آموختگانی که از دانشگاه‌های دولتی تحصیل رایگان دریافت کرده‌اند، می‌توانند اصل مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه محل تحصیل‌شان دریافت کنند.


مطالعه بیش‌تر
انتخاب و طراحی مسیر شغلی مناسب
27 بهمن 1401

انتخاب و طراحی مسیر شغلی مناسب

یافتن یک مسیر شغلی مناسب و طراحی کردن آینده حرفه‌ای خود از مهمترین تصمیماتی است که برای یک فرد در زندگی اتفاق می‌افتد. انتخاب شغل مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا به زندگی شغلی و شخصی موفق‌تری برسید.


مطالعه بیش‌تر
چگونه از رزومه ساز برای ساخت یک رزومه درخشان استفاده کنیم
29 تیر 1401

چگونه از رزومه ساز برای ساخت یک رزومه درخشان استفاده کنیم

رزومه ساز یک ابزار ضروری برای اقدام در بدست آوردن شغل مورد نظر است. ساخت این رزومه هر قدر باکیفیت و حرفه‌ای انجام شود و شامل موارد قابل توجه‌ای از تجارب باشد، احتمال موفقیت متقاضی شغل را برای استخدام بالا می‌برد.


مطالعه بیش‌تر
نکاتی مهم برای نوشتن یک رزومه ایده آل
21 تیر 1401

نکاتی مهم برای نوشتن یک رزومه ایده آل

کارفرماها در استخدام نیروی ماهر به دنبال سه اصل هستند؛ کارجو چه شغل‌هایی داشته است؟ چه تجربیاتی داشته است؟ و چرا این شغل‌ها را برای خود انتخاب کرده است؟ بسیاری از رزومه‌ها بی‌معنی و غیرقابل درک هستند، شما باید تلاش کنید تا یک رزومه ایده آل تنظیم کنید. برای نوشتن یک رزومه حرفه‌ای به شما توصیه می‌کنیم تا مراحل زیر را دنبال کنید.


مطالعه بیش‌تر
6 راهکار برای سازگاری با تغییرات کاریابی در دنیا (قسمت دوم)
23 تیر 1400

6 راهکار برای سازگاری با تغییرات کاریابی در دنیا (قسمت دوم)

در این مقاله فکروکار قصد داریم تغییرات گسترده‌ای را که پس از گسترش ویروس کرونا در سال 2019 در دنیای کار اتفاق افتاد بررسی کنیم. شیوع این ویروس همه ابعاد بازار کار و همه صنایع و مشاغل را دستخوش تغییر کرد؛ از شیو‌ه‌های کاریابی و استخدام گرفته تا سبک‌های اشتغال و رونق و کسادی صنایع مختلف. با این وجود، باید بتوانیم پا به پای این تغییرات پیش برویم تا از بازار کار جهانی عقب نمانیم.


مطالعه بیش‌تر
6 راهکار برای سازگاری با تغییرات کاریابی در دنیا (قسمت اول)
23 تیر 1400

6 راهکار برای سازگاری با تغییرات کاریابی در دنیا (قسمت اول)

در این مقاله فکروکار قصد داریم تغییرات گسترده‌ای را که پس از گسترش ویروس کرونا در سال 2019 در دنیای کار اتفاق افتاد بررسی کنیم. شیوع این ویروس همه ابعاد بازار کار و همه صنایع و مشاغل را دستخوش تغییر کرد؛ از شیو‌ه‌های کاریابی و استخدام گرفته تا سبک‌های اشتغال و رونق و کسادی صنایع مختلف. با این وجود، باید بتوانیم پا به پای این تغییرات پیش برویم تا از بازار کار جهانی عقب نمانیم.


مطالعه بیش‌تر