فرهنگ کاری چیست؟ (و چرا دانستن جواب این سوال مهم است؟)

فرهنگ کاری چیست؟ (و چرا دانستن جواب این سوال مهم است؟)


فرهنگ کاری یا فرهنگ سازمانی، مفهومی ست در دانش مدیریت که آشنایی با آن برای کارفرمایان و کارمندان به یک اندازه ضروری است. فرصت های شغلی

به طور کوتاه، فرهنگ سازمانی به معنی ارزش‌ها، رفتارها و بینش مشترکی است که محیط یک سازمان را می‌سازند. اما هر یک از این سه فاکتور، جای بحث و بررسی دارند.

ارزش‌های یک سازمان، پایه و اساس تعاملات کارکنانش با یکدیگر است. در شرکتی که در آن عاملیت یک ارزش به شمار رود، آزادی عمل کارمندان، دپارتمان‌ها و رهبران زیاد است و تصمیماتِ کاری آن‌ها و ارتباط‌شان با یکدیگر تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرند.

اما ارزش تنها یکی از اجزای متشکله فرهنگ کاری است تا زمانی که رفتار کارکنان کمپانی بازتاب دهنده ی ارزش‌های تعیین شده توسط رهبران نباشد، نمی‌توان این مفهوم را به طور موثر به کار گرفت.

سومین فاکتور، بینش مشترکی است که اعضای یک کمپانی باید نسبت به طبیعت و هویت کسب و کارشان داشته باشند. بدون وجود آن، همکاری میان اعضا برای رسیدن به هدفی مشترک سخت خواهد شد. وجود بینش، هم برای کمپانی جای رشد باز می‌کند و هم به کارمندانش در گرفتن تصمیماتی که در راستای منفعت کمپانی است، کمک می‌کند.

به‌عنوان رهبر یا مدیر، با داشتن شناخت روشن و تعریف درستی از ارزش‌ها، رفتارها و بینش مشترک اعضای سازمان‌تان، نه تنها هویت منحصر به فرد کمپانی خود را از رقبای خود متمایز می‌کنید، بلکه موفق به جذب نیروهایی خواهید شد که ارزش‌های مشترک و طرز فکر مشابهی با شما دارند. تلاش برای جذب استعدادهای برتر و یا استخدام نیروهایی که از هویت کمپانی شما بی‌خبرند و یا با ارزش‌های شما همذات پنداری نمی‌کنند اغلب بی نتیجه است، زیرا همکاری طولانی مدت با آنان و زنده نگه داشتن انگیزه را درشان به شدت سخت می کند. حال آنکه ارزش‌های مشترک خود به انگیزه‌ی کاری برای کارمندانتان بدل می‌شود و آن‌ها در فراز و فرودهای کاری کنار شما نگه خواهد داشت.

رهبران با ساختن فرهنگ کاری درست و کارمندان با شناخت و پیروی از آن، نه تنها عملکرد را بهبود خواهند بخشید که رقابت سالم را نیز تشویق خواهند کرد. فرهنگ کاری سطح رضایت و خشنودی کارمندان را تعیین می‌کند و میزان تعهد آنان به کار را تحت الشعاع قرار می‌دهد. ثبت آگهی

عواملی چون نوع ارتباط میان رهبران و کارمندان، سیستم مدیریتی و شیوه‌های دستیابی به اهداف، آداب محل کار، سیاست‌ها و تفکرها و ماموریتی که برای سازمان تعریف شده همگی بر فرهنگ کاری یک شرکت اثر گذارند.

فرهنگ کاری، به دست گرفتن سکانِ کسب و کارتان کمک می‌کند و به شما قدرت عبور از دل طوفان را می‌بخشد، اما تغییر دادن آن با تصمیم‌های ناگهانی و تحمیلی ممکن نیست. همان‌طور که گفته شد، فرهنگِ سازمان شما به مثابه‌ی هویت سازمان‌تان است. شکل گرفتنش مدت مدیدی به طول انجامیده است و تغییر آن نیز، به آرامی و با ایجاد تغییرات کوچک اما موثر قابل دستیابی است. 

دوست داریم نظر شما رو هم در رابطه با این مقاله بدونیم :)
ارسال نظرات