4 کاری که بهتر است در اولین تجربه شغلی‌تان انجام دهید

4 کاری که بهتر است در اولین تجربه شغلی‌تان انجام دهید

اولین تجارب کاری معمولا با کمی ترس و لرز همراه است. وقتی هنوز با کار آشنا نیستیم، نقاط قوت و ضعف خودمان را در محیط کاری نمی‌شناسیم و حتی سلام کردن به همکارانی که انگار به اندازه سن ما سابقه کار دارند هم می‌تواند برایمان ترسناک باشد. شاید به خودمان بگویم تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا کارمان را خوب یاد بگیریم، سئوال کنیم، تمرین کنیم، خارج از ساعات کاری آموزش ببینیم تا به یک تسلط نسبی در کار برسیم، اما برخلاف وظایف شغلی که تعریف نسبتا مشخصی دارند، روابط بین‌فردی که در محل کار جریان دارد هیچ قاعده و قانونی ندارد و همیشه ممکن است ما را غافلگیر کنند.

جالب است بدانید که مدیران و افراد شاغل در حوزه منابع انسانی به خوبی می‌دانند کارجویانی که به کارشان مسلط باشند یا تازه فارغ‌التحصیلانی که تجربه کاری کمی دارند اما خیلی زود پیشرفت می‌کنند، همیشه پیدا می‌شوند. اما یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باعث می‌شود آن‌ها بخواهند کارجویی را استخدام کنند یا همکاری‌شان را با او ادامه بدهند، مهارت‌های ارتباطی، انعطاف‌پذیری و گشودگی اوست. بنابراین، از این نکته غافل نشوید که همچنان که هر روز عملکرد شغلی‌تان را افزایش می‌دهید، مهارت‌های بین‌فردی‌تان را هم رشد دهید و با همکارانتان ارتباطی گرم و سازنده برقرار کنید. آگهی های شغلی

در ادامه، به توضیح چهار کاری می‌پردازیم که به شما کمک می‌کنند در اولین تجربه شغلی‌تان تاثیر خوبی از خودتان به جا بگذارید و رشد کنید:

1.تا جایی که می‌توانید با همه آشنا شوید

بعد از مدتی که از شروع همکاری شما گذشت، باید اسم همکارانتان را یاد گرفته باشید؛ نه فقط کسانی را که با آن‌ها در ارتباط مستقیم هستید، بلکه اسم همکاران سایر بخش‌ها و سایر طبقات شرکت را هم یاد بگیرید و کمی با آن‌ها آشنا شوید. برقراری چنین ارتباطاتی نشان می‌دهد که توجه شما به اطرافیان‌تان سطحی نیست و واقعا به آن‌ها اهمیت می‌دهید. این نوع آشنایی‌ها سنگ بنای خوبی برای اتفاقات حرفه‌ای خوبی مثل پیدا کردن منتور یا حتی ترفیع گرفتن فراهم می‌کنند.

نکته مهم این است که این آشنایی‌ها را به کارکنان و مدیران محدود نکنید و با همه ارتباط برقرار کنید؛ عنوان شغلی تعیین کننده میزان نفوذ افراد نیست؛ حتی منشی‌ها و یا نظافت‌چی‌ها هم می‌توانند درهایی را به روی شما باز کنند که تصورش را هم نمی‌کردید. البته،  این کار از نظر حرفه‌ای و اخلاقی هم کاملا درست است. 

2.برای همکارانتان کارهای کوچک انجام دهید

مردم یک چیز را خیلی خوب می‌دانند: وقتی به کسی لطف کنی، بعدا می‌توانی از او لطفی بخواهی! از همان روزهای اول شروع به کار، سعی کنید کارهایی برای برای دیگران انجام دهید و کمک‌شان کنید؛ لازم نیست کار پیچیده یا سختی انجام دهید، همین که به کمک همکاری بروید که موعد تحویل کارش دیر شده است یا به همکاری که نیاز دارد زودتر از ساعت پایان کار از شرکت خارج شود بگویید که تلفن‌هایش را جواب می‌دهید و برایش یادداشت بر می‌دارید، کافی است. انجام دادن چنین کارهایی باعث می‌شود نوعی اطمینان و  اعتماد بین شما و همکارانتان شکل بگیرد که حتی با سال‌ها کار کردن در کنار هم نمی‌توانست به وجود بیاید. 

البته، باید بگوییم که گرچه معمولا لطف کردن شما به همکارانتان باعث می شود که آن‌ها هم در مواردی لطف شما را جبران کنند، اما هیچ اطمینانی وجود ندارد که این کار را بکنند. وقتی به همکارتان لطفی می‌کنید، باید به این دلیل باشد که واقعا می‌خواهید به او کمک کنید، نه این که منتظر جبران کردن او باشید. 

3. باریستا شوید!

مهم نیست شما چای دوست داشته باشید یا قهوه، اما این که بتوانید برای ساعات بعد از ظهر که همکارانتان به سختی چشم‌هایشان را باز نگه داشته‌اند یک قهوه خوش طعم دم کنید، شما را بین آن‌ها فوق‌العاده محبوب می‌کند. این موضوع را جدی بگیرید! ساعات بعد از نهار از جمله زمان‌هایی هستند که انرژی بدن‌مان افت می‌کند و نیاز به هوای تازه یا یک فنجان قهوه داریم تا دوباره سرحال شویم و به کارهایمان برسیم. اگر  داوطلبانه بروید و برای همکارانتان قهوه درست کنید، آن‌ها را به شکل غافلگیر کننده‌ای خوشحال کرده‌اید. با درست کردن یک فنجان قهوه جایگاه ویژه‌ای بین همکارانتان پیدا می‌کنید. باور کنید ارتباطی که از طریق قهوه ایجاد شده باشد به این راحتی‌ها از بین نخواهد رفت!

4.برای خودتان یک رفیق کاری پیدا کنید

در هر شغلی که هستید، همیشه فردی  وجود دارد که به نوعی همکار،  امین و مورد اعتماد شما است؛ این شخص ممکن است در بخش دیگری از شرکت مشغول باشد یا حتی در شرکت یا شهر دیگری کار کند. اما شما دو نفر ظرفیت‌های مشابهی دارید و از طریق نوعی همکاری دوجانبه و سودمند، در انجام کارها به یکدیگر کمک می‌کنید. 

بهتر است هرچه زودتر این شخص همکار را پیدا کنید. او همان کسی است که در دقیقه نود به داد شما می‌رسد و به شما کمک می‌کند کارهایی را به سرانجام برسانید که از نظر دیگران غیرممکن است. وجود چنین شخصی در زندگی‌تان می‌تواند فرصت‌هایی را برایتان فراهم کند که شاید حتی مدیران اجرایی هم از انجام دادنش عاجز باشند. 


 تجربه‌ای که از اولین ماه‌های کاری  به دست می‌آورید به کارفرمایتان نشان خواهد داد که شما چه نوع کارمندی هستید و چه در چنته دارید. سخت کار کردن ممکن است استراتژی خوبی برای رشد کوتاه مدت باشد و توجه دیگران را به شما جلب کند، اما در نهایت، نوع رفتار شماست که حرف اول را می‌زند و به مدیران‌تان نشان خواهد داد که نگهداشتن کارمندی که برخوردی تاثیرگذار و نگرشی مثبت دارد، برای شرکتش یک سرمایه‌گذاری بلند مدت است. 


آیا  تا به حال تاثیر این چهار مورد را در کارتان تجربه کرده‌اید؟


منبع:

https://www.themuse.com/advice/4-todos-for-your-first-year-on-the-job
دوست داریم نظر شما رو هم در رابطه با این مقاله بدونیم :)

آخرین آگهی های شغلی

کارشناس برنامه ریزی تولید شرکت متالیز (کلاسیک)
6 راهکار برای سازگاری با تغییرات کاریابی در دنیا (قسمت دوم) 23 تیر 1400

6 راهکار برای سازگاری با تغییرات کاریابی در دنیا (قسمت دوم)

در این مقاله فکروکار قصد داریم تغییرات گسترده‌ای را که پس از گسترش ویروس کرونا در سال 2019 در دنیای کار اتفاق افتاد بررسی کنیم. شیوع این ویروس همه ابعاد بازار کار و همه صنایع و مشاغل را دستخوش تغییر کرد؛ از شیو‌ه‌های کاریابی و استخدام گرفته تا سبک‌های اشتغال و رونق و کسادی صنایع مختلف. با این وجود، باید بتوانیم پا به پای این تغییرات پیش برویم تا از بازار کار جهانی عقب نمانیم.

مشاهده بیشترمشاهده بیشتر
6 راهکار برای سازگاری با تغییرات کاریابی در دنیا (قسمت اول) 23 تیر 1400

6 راهکار برای سازگاری با تغییرات کاریابی در دنیا (قسمت اول)

در این مقاله فکروکار قصد داریم تغییرات گسترده‌ای را که پس از گسترش ویروس کرونا در سال 2019 در دنیای کار اتفاق افتاد بررسی کنیم. شیوع این ویروس همه ابعاد بازار کار و همه صنایع و مشاغل را دستخوش تغییر کرد؛ از شیو‌ه‌های کاریابی و استخدام گرفته تا سبک‌های اشتغال و رونق و کسادی صنایع مختلف. با این وجود، باید بتوانیم پا به پای این تغییرات پیش برویم تا از بازار کار جهانی عقب نمانیم.

مشاهده بیشترمشاهده بیشتر
چطور برای پیشرفت شغلی‌ در یک شرکت کوچک برنامه ریزی کنید 14 تیر 1400

چطور برای پیشرفت شغلی‌ در یک شرکت کوچک برنامه ریزی کنید

پیشرفت شغلی در یک شرکت کوچک ممکن است کار دشواری به نظر برسد. اگر قصد دارید مسیر شغلی خود را در یک شرکت کوچک ادامه بدهید، بهتر است برای خود استراتژی‌های شغلی مناسبی طراحی کنید. پیشرفت شغلی در چنین موقعیت‌هایی از راه‌های مختلفی می‌تواند حاصل شود که حتی اگر در نهایت نتیجه‌بخش هم نباشند، شما را از نظر شغلی ارتقا خواهند داد.

مشاهده بیشترمشاهده بیشتر
4 کاری که بهتر است در اولین تجربه شغلی‌تان انجام دهید 10 تیر 1400

4 کاری که بهتر است در اولین تجربه شغلی‌تان انجام دهید

‌در این مقاله فکروکار می‌خواهیم به سراغ اولین تجارب شغلی برویم که همیشه چالش برانگیز هستند. در اولین تجارب شغلی‌، نه تنها به وظایف شغلی‌مان تسلط نداریم، بلکه از روابط بین‌فردی حاکم بر محیط کار هم آگاه نیستیم و ممکن است ندانیم که فقط سخت کار کردن نیست که باعث می‌شود در کاری ماندگار شویم، بلکه نحوه برخورد ما با همکاران هم بسیار تعیین کننده است. راهکارهایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می توانیم در محل کار تاثیر خوبی از خودمان به جا بگذاریم.

مشاهده بیشترمشاهده بیشتر
آشنایی با مدیریت زمان و مهارت‌های تشکیل‌دهنده آن 09 تیر 1400

آشنایی با مدیریت زمان و مهارت‌های تشکیل‌دهنده آن

در این مقاله فکروکار می‌خواهیم نگاه تازه‌ای به مدیریت زمان داشته باشیم. مدیریت زمان یک مفهوم کلی است که همه ما بارها در موردش شنیده‌ایم اما شاید کمتر با مهارت‌های تشکیل‌دهنده آن مثل تعیین هدف، برنامه ریزی، اولویت‌بندی و تفویض اختیار آشنا باشیم. به طور کلی، مدیریت زمان کمک می‌کند تا عملکرد شغلی بهتری داشته باشیم.

مشاهده بیشترمشاهده بیشتر
5 نشانه که دچار فرسودگی شغلی شده‌اید+ تست 08 تیر 1400

5 نشانه که دچار فرسودگی شغلی شده‌اید+ تست

در این مقاله فکروکار می‌خواهیم علائم فرسودگی شغلی را بهتر بشناسیم. فرسودگی شغلی وضعیتی است که فرد هنگام کار کردن احساس خستگی شدید می‌کند و عملکرد شغلی‌اش نیز به شدت پایین می‌آید. فردی که دچار فرسودگی شغلی شده دیگر علاقه‌ای به انجام وظایفش نشان نمی‌دهد و عملکرد شغلی‌اش به شدت پایین می‌آید.

مشاهده بیشترمشاهده بیشتر
چطور از ارزش‌های شغلی‌تان آگاه شوید؟ 08 تیر 1400

چطور از ارزش‌های شغلی‌تان آگاه شوید؟

در این مقاله فکروکار قصد داریم تا با ارزش‌های شغلی آشنا شویم. ارزش‌های شغلی ویژگی هایی هستند که در یک شغل برای ما بیشترین اهمیت را دارند؛ به همین دلیل، زمانی که بدانیم مهم‌ترین ترجیحات شغلی‌مان چه هستند، با آگاهی و دقت بیشتری شغل‌مان را انتخاب می‌کنیم.

مشاهده بیشترمشاهده بیشتر
افراد چند بار در طول زندگی شغل خود را تغییر می‌دهند؟ 08 تیر 1400

افراد چند بار در طول زندگی شغل خود را تغییر می‌دهند؟

در این مقاله فکروکار، می‌خواهیم بررسی کنیم که چرا بر خلاف گذشته که افراد سالیان سال در یک سازمان شاغل بودند و در همان سازمان بازنشسته می‌شدند، این روزها مدام شغل‌شان را تغییر می‌دهند؛ و چرا دقیقا به همین دلیل است که افزایش مهارت‌های کاریابی بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

مشاهده بیشترمشاهده بیشتر