چگونه برای افزایش حقوق خود مذاکره کنیم؟

چگونه برای افزایش حقوق خود مذاکره کنیم؟

فرقی نمی‌کند به تازگی استخدام شده باشید یا بخواهید برای ارتقای رتبه اقدام کنید، در هر صورت مسئله حقوق و دستمزد یکی از مواردی است که باید درباره آن به مذاکره بپردازید. افزایش حقوق مسئله‌ای است که بیشتر افراد از مذاکره در مورد آن می‌ترسند. اگر مهارت‌های کافی را در مذاکره داشته باشید، می‌توانید در شرایط بهتر و با حقوق و دستمزد بهتری کار کنید و حس رضایت بیشتری به دست آورید. برای دانستن نکات لازم در این زمینه با ما همراه باشید. 


در مذاکره افزایش حقوق چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

اصولا مذاکره برای افزایش حقوق به مهارت نیاز دارد. اگر بدون مهارت و اطلاعات کافی وارد گفت‌و‌گو شویم، احتمال این که به خواسته‌های خود برسیم کم است. در ادامه فهرستی را مشاهده خواهید کرد که می‌تواند در مذاکره افزایش حقوق به کمک‌تان بیاید.  فرصت های شغلی


ارزش خود را بدانید

یکی از مهمترین سلاح‌های شما در مذاکره، آگاهی است. اگر بدون داشتن اطلاعات کافی وارد این گفت‌وگو بشوید، نتیجه نهایی در دستان فرد روبه‌رو خواهد بود. کسی که به احتمال زیاد تجربه بیشتری از شما دارد و رقمی را مطرح می‌کند که بیشتر به نفع شرکت است. 
قبل از این که مسئله افزایش حقوق را مطرح کنید، باید بازار کار خود را بررسی کنید. ببینید افراد دیگر در موقعیت‌های شغلی مشابه چه حقوق و مزایایی دریافت می‌کنند؟ با تحقیق و بررسی یک مبلغ حدودی به دست خواهید آورد. به این ترتیب، طرف مقابل متوجه می‌شود با کسی مواجه است که ارزش کار خود و شرایط بازار کار را به خوبی می‌شناسد.


بالاترین رقم معقول را پیشنهاد بدهید

در تحقیقات خود رقم دقیقی به دست نمی‌آورید بلکه با یک دامنه حقوق و دستمزد مواجه خواهید شد. معمولا در چنین شرایطی وسوسه می‌شویم یک عدد میانگین را به عنوان حقوق درخواستی مطرح کنیم اما این کار درستی نیست به دو دلیل: اول این که بهتر است طرف مذاکره بداند شما خود را لایق بهترین دستمزد ممکن می‌دانید و به خود مطمئن هستید. 
مسئله دیگر پدیده‌ای است که در خرید و فروش‌ها هم شاهد آن هستیم. خریدار همیشه سعی می‌کند رقم را پایین بیاورد! بنابراین شما باید رقمی را پیشنهاد بدهید که اگر مقداری از آن کم شد، باز هم برای‌تان مناسب باشد. 
دقت داشته باشید که این به معنای ارائه رقم‌های پرت و پلا نیست! فرض کنیم برای شغلی درخواست داده‌اید که دامنه حقوق رایج برای آن، بین دو تا سه میلیون تومان است. اگر در مصاحبه رقم درخواستی خود را پنج میلیون تومان اعلام کنید نه تنها جایی برای مذاکره باقی نمی‌ماند، بلکه خود را به عنوان یک فرد ناآگاه، غیر حرفه‌ای و شاید متوهم معرفی کرده‌اید! همیشه در نظر داشته باشید که برای دریافت حقوق بیشتر، باید ارزش بیشتری ارائه کنید. 


آمادگی ترک مذاکره را داشته باشید

بعد از این که تحقیقات لازم را انجام دادید و دید واضحی از شرایط بازار کار به دست آوردید، می‌توانید رقمی را به عنوان کف مطالبات مشخص کنید. عددی که به هیچ وجه به کمتر از آن راضی نخواهید شد. این عدد نقطه خروج شما از مذاکره خواهد بود.  ثبت آگهی


حرف‌های خود را آماده کنید

چه بخواهید برای استخدام مذاکره کنید و چه برای ارتقای رتبه و افزایش حقوق ، آمادگی حرف اول را می‌زند. لازم است کاملا به حرف‌هایی که می‌خواهید بزنید مسلط باشید. از قبل تمام مواردی را که می‌خواهید در جلسه مطرح شوند روی کاغذ بنویسید و چند بار تمرین کنید. این کار کمک می‌کند با افکار منظم وارد جلسه شوید و کاملا منسجم صحبت کنید. در این صورت، احتمال دست‌یابی به نتیجه مورد نظر بیشتر می‌شود. 
در نهایت توجه داشته باشید که ظاهر و رفتارتان نیز اهمیت بسیاری دارند. مرتب، پرانرژی و سرحال باشید و در هنگام مذاکره برای افزایش حقوق  محکم و با اعتماد به نفس صحبت کنید اما حالت تهاجمی به خود نگیرید و گفت‌وگو را با آرامش به جهتی که خود می‌خواهید هدایت کنید. 

دوست داریم نظر شما رو هم در رابطه با این مقاله بدونیم :)
ارسال نظرات