راه‌هایی برای یافتن شغل مناسب

راه‌هایی برای یافتن شغل مناسب

زندگی در دنیای رقابتی امروز پیچیدگی‎های ویژه‎ای را با خود به همراه دارد. در چنین جهانی، انسان‎ها پیوسته و در هر زمینه‎ای با یکدیگر به رقابت می‎پردازند.

این رقابت‎ها، گاه آشکار و گاه از نظرها پنهان است. بدیهی است که پیدا کردن شغل یکی از رقابتی‎ترین و جدی‎ترین مسائل پیش روی انسان مدرن به شمار می‎رود.  فرصت های شغلی

عواملی از قبیل، افزایش جمعیت، پیشرفت فناوری، گسترش وسایل ارتباط جمعی، تغییر و تحولات اقتصادی و بسیاری عوامل دیگر، همواره زندگی حرفه‎ای ما را تحت تأثیر خود قرار می‎دهند. طبیعی است که یافتن شغل مناسب هم متأثر از این عوامل خواهد بود.

با این حال، عوامل یاد شده در برخی مواقع می‎توانند به ما کمک کنند تا در پیدا کردن شغل مناسب، عملکرد موفقیت آمیزی داشته باشیم. به عنوان مثال، پیشرفت فناوری و تمایل صاحبان مشاغل برای برونسپاری کارها این امکان را فراهم کرده تا بتوانیم فارغ از موقعیت جغرافیایی و مشکلاتی از قبیل حجم ترافیک و حجم متقاضیان بازار کار از راه دور به انجام شغل مناسب بپردازیم. از طرف دیگر، کار کردن به روش سنتی یا حضوری نیز همچنان به شکل گسترده‎ای جریان دارد. بسیاری از مراکز اداری و سازمان‎ها هنوز هم نیروی کار مورد نظر خود را با استفاده از روش‎های سنتی استخدام می‎کنند.

هر یک از روش‎های یاد شده دارای مزایا و معایب خاصی هستند. بنابراین، جویندگان شغل با در نظر گرفتن این موارد می‎توانند قبل از هر چیز، درباره روش انجام شغل خود تصمیم بگیرند. به عنوان مثال، دورکاری برای بسیاری از افراد در حکم زندگی رویایی است. اگر شما هم در زمره چنین افرادی قرار دارید، بهتر است بدانید که بر اساس گزارش‌ها، تا پایان سال 2028 میلادی، 73 درصد از کل ادارات و سازمان‎ها برای انجام امور خود از همکاری دورکاران بهره خواهند جست. مطالعات نشان داده‎اند که افراد دورکار، استرس به مراتب کم‎تری دارند و از عملکرد بهتری برخوردار هستند.


نکته‌هایی برای یافتن شغل مناسب

پیدا کردن شغل مناسب فارغ از حضوری یا دورکاری دارای مسائل و پیچیدگی‎های منحصر به فردی است که باید هر یک از آن‎ها را به دقت در نظر داشته باشید. در این جا تلاش خواهیم کرد تا با ذکر چند نکته به شما کمک کنیم تا در پیدا کردن شغل مناسب خود عملکرد موفقیت آمیزی داشته باشید:


تعیین شغل مناسب

علائق، توانایی‎ها، مهارت‎ها، محدوده جغرافیایی، سبک زندگی و بسیاری موارد دیگر در تعیین شغل مناسب برای افراد تأثیرگذار هستند. بنابراین، لازم است ابتدا همه قابلیت‎ها و محدودیت‎های خود را بشناسید و با در نظر گرفتن آن‎ها تصمیم بگیرید که به انجام چه کاری یا فعالیت در چه حوزه‎ای علاقه دارید. به این ترتیب، برای یافتن شغل مناسب به مراتب راحت‎تر خواهید بود. فعالیت مطابق با توانایی‎ها و در زمینه دلخواه در ایجاد انگیزه و دستیابی به توفیق بسیار موثر خواهد بود.


ایجاد شبکه ارتباطی گسترده

گسترش ارتباطات یکی از عوامل اصلی در پیدا کردن شغل مناسب به شمار می‎رود. خوشبختانه، امروزه با استفاده از شبکه‎های اجتماعی حرفه‎ای از قبیل لینکدین، سایت‎های کاریابی و سایر امکانات فضای آنلاین می‎توانید در برقراری ارتباط و عضویت در گروه‎های مناسب با کسب و کار خود، موفق‎تر عمل کنید. ارتباط با چنین افراد و گروه‎هایی به شما اجازه می‎دهد تا بتوانید خود را به سایر همتایان یا صاحبان مشاغل مرتبط معرفی کنید و انتظار داشته باشید تا شما را از بین هزاران نفر از متقاضیان کار برگزینند.


آشنایی با نیازهای بازار و ارتقای مهارت‎ها

برای پیدا کردن شغل مناسب، لازم است اطلاعات خود را درباره نیازهای بازار کنونی کسب و کار گسترش دهید. آشنایی با نیازهای بازار به شما کمک خواهد کرد تا موقعیت خود را در فضای کسب و کار تخمین بزنید و در صورت لزوم با ارتقای قابلیت‎های خود، چشم‌انداز شغلی بهتری را ایجاد کنید.


آشنایی با فناوری

امروزه، برای انجام هر کاری، لازم است از دانش فنی کافی و مرتبط با حوزه فعالیت و برخی مهارت‎های عمومی از قبیل، توانایی استفاده از رایانه، نرم افزارهای ارتباطی و اداری، شبکه‎های اجتماعی و در اغلب مواقع، آشنایی نسبی با برخی زبان‎های خارجی برخوردار باشید و بتوانید از فناوری‎های روز دنیا بهره بگیرید. این، یکی از پیش نیازهایی است که همه سازمان‎ها و مراکز اداری برای استخدام نیروی تازه نفس در نظر می‎گیرند. 


با توجه به آن چه گفته شد، بهتر است ابتدا زمینه کاری مورد علاقه خود را تعیین کنید و تا جای ممکن، مهارت‎ها و قابلیت‎های خود را گسترش دهید. سپس، با ایجاد فضای ارتباطی مناسب با افراد و گروه‎های مختلف و مرتبط با حوزه دلخواه مرتبط شوید. به این ترتیب، به سادگی با نیازهای بازار آشنا خواهید شد و برای ارتقای مهارت‎های خود گام خواهید برداشت.

منبع:

themuse.com

دوست داریم نظر شما رو هم در رابطه با این مقاله بدونیم :)
ارسال نظرات