6 راهکار برای سازگاری با تغییرات کاریابی در دنیا (قسمت اول)

6 راهکار برای سازگاری با تغییرات کاریابی در دنیا (قسمت اول)

شیوع ویروس کرونا در سال 2019 بر زندگی همه مردم جهان تاثیر گذاشت و اقتصاد دنیا را شدیدا دچار دگرگونی کرد. به همین دلیل است که همه افراد با هر شغل و تخصصی که داشتند، این تغییرات را به وضوح در حوزه‌های شغلی‌شان احساس کردند. این تغییرات سریع، بسیاری از اصول کاری رایج در دنیا را هم متحول کرد. بنابراین به نظر می‌رسد که در زندگی شغلی با ابهام‌های بیشتری مواجه هستیم و خیلی زود باید بتوانیم پا به پای تغییرات پیش برویم تا از بازار کار عقب نمانیم. 

اگر شما هم جز کسانی هستید که دنبال کار می‌گردند یا می‌خواهند شغل‌شان را تغییر دهند، بهتر است موارد زیر را بدانید تا با تغییراتی که در سال 2021 در بازار کار اتفاق افتاده است بیشتر آشنا شوید: فرصت های شغلی

1.روش‌های قدیمی استخدام کردن دیگر جواب نمی‌دهند

در سال‌های گذشته، معمولا در اواخر زمستان (در ایران در بهار و تابستان) و در پاییز شاهد موج استخدام‌ها بودیم و  استخدام‌ها در تابستان کمتر اتفاق می‌افتادند اما به نظر می‌رسد در سال 2021 اینطور نباشد. یک مشاور شغلی در این‌باره می گوید:«دیگر نمی‌توانیم به الگوهای استخدامی گذشته متکی باشیم. برای صنایعی که تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته‌اند سیری نزولی  پیش‌بینی می‌شود تا بتوانند با شرایط بحران سازگار شوند.» نکته امیدبخش اینجاست که او انتظار دارد تا با افزایش واکسیناسیون‌ها در نیمه دوم ماه، استخدام‌ها دوباره افزایش پیدا کنند و محدودیت‌های سفر و روابط اجتماعی برداشته شوند.  

چطور با این شرایط سازگار شوید:

  • حواس‌تان به اوضاع باشد. زمانی که بازار استخدامی راکد است، هرچقدر بیشتر بدانید چه کسانی استخدام می‌کنند بهتر است. سایت‌هایی را که روندهای کسب و کارها و استخدام‌ها را رصد می‌کنند بررسی کنید. شرکت‌های مورد علاقه‌تان را در لینکدین دنبال کنید و به آگهی‌های شغلی که می‌گذارند دقت کنید. اگر مطمئن نیستید چطور این کارها را انجام دهید، از افرادی در شبکه ارتباطی‌تان که در حوزه مورد نظر شما کار می‌کنند پرس و جو کنید که چطور از آخرین اخبار صنعت‌شان مطلع می‌شوند. 
  • روش های جستجوی شغل خود را متناسب تنظیم کنید. شاید لازم باشد برای موقعیت‌های شغلی درخواست بفرستید که قبلا به آن ها فکر نمی‌کردید. این می‌تواند شامل در نظر گرفتن یک انشعاب در یک صنعت، برعهده گرفتن کارهای فریلنسری، یافتن روش‌های خلاقانه برای به روز کردن مهارت‌ها و امتحان کردن استراتژی‌های متفاوت کاریابی باشد. 
  • با شبکه ارتباطی‌تان در تماس بمانید. بعضی از کارجویان تصور می‌کنند وقتی فرایند کاریابی راکد می‌شود، بهتر است آن‌ها هم سرعت و تلاش‌شان را کم کنند. اما این بهترین زمان برای این است که به افراد شبکه ارتباطی‌تان بگویید که از آن‌ها به خاطر راهنمایی‌هایشان سپاسگزارید، یا به آن‌ها اطلاع دهید که کجای مسیر کاریابی قرار گرفته‌اید. بدین ترتیب، تا زمانی که فرایندهای استخدامی دوباره به تکاپو می‌افتند، ارتباط‌تان را گرم نگه می‌دارید. 

2.صنایع کلیدی رونق خواهند گرفت

روند استخدام ممکن است بسته به صنعت و اندازه شرکت متفاوت باشد. شرکت‌های بزرگ‌تر در صنایعی مانند تکنولوژی و مواد بهداشتی، جریان نقدی پر رونق‌تری دارند و ممکن است در ابتدای سال استخدام داشته باشند، در حالی که کسب و کارهای کوچک تر یا صنایعی که تحت تاثیر آن‌ها هستند، مانند خدمات و مهمان‌داری که تحت تاثیر شیوع کرونا هم قرار گرفته‌اند، ممکن است استخدام‌ها را تا تابستان به تعویق بیندازند. 

این بدین معناست که در سال 2021 بهتر است از محدوده امن صنعت همیشگی‌تان خارج شوید یا جهشی در حرفه‌تان ایجاد کنید؛ به خصوص اگر می‌خواهید شانس موفقیت‌تان را در کار پیدا کردن افزایش دهید یا به فکر تغییر شغل هستید. 

چطور با این شرایط سازگار شوید:

  • آیا باید صنعت‌تان را تغییر دهید؟ اگر انتظار می‌رود که صنعت شما در سال 2021 به رشد خود ادامه دهد، بهتر است برای این که قوی‌ترین کاندیدای ممکن شوید، تمرکز کنید. اما اگر در صنعتی فعالیت می‌کنید که همه یا بخش عمده‌ای از آن تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است، مثل سفر یا مهمان‌داری، بهتر است دنبال کار در صنعتی باشید که بتوانید بسیاری از مهارت‌های خود را به آن حوزه انتقال بدهید.
  • مهارت‌های قابل انتقال‌تان را شناسایی کنید. مهارت‌هایی را که در صنعت قبلی خود به کار می‌بردید بررسی کنید و مشخص کنید کدام مهارت‌ها به صنعت جدید مرتبط‌تر و قابل انتقال‌تر هستند. بهتر است به یک مشاور شغلی مراجعه کنید تا به شما کمک کند مهارت‌های قابل انتقال‌تان را خیلی خوب عرضه کنید. 
  • تحقیق کنید. وقتی می‌خواهید صنعت‌تان را تغییر دهید، بسیار اهمیت دارد که تا جایی که می‌توانید در مورد آن صنعت یا نقش شغلی یاد بگیرید. لینکدین را باز کنید و پروفایل کسانی را که در شغل مورد نظر شما مشغول هستند نگاه کنید. سابقه کار آن‌ها و این که نقش شغلی‌شان را چطور توصیف می‌کنند را بررسی کنید. هر صنعتی اصطلاحات خاص خودش را دارد، بنابراین مطمئن شوید که  همان اصطلاحات را در رزومه‌تان به کار می‌برید. 

3.کارهای موقتی، فریلنسری و قراردادی افزایش خواهند یافت

وقتی اقتصاد بی‌ثبات می‌شود، شرکت‌ها عموما به دنبال متخصصانی می‌گردند که پروژه‌ای کار می‌کنند و برای استخدام کردن محتاط می‌شوند. از طرف دیگر شرکت‌ها هم نباید با کمبود نیرو مواجه باشند و باید کارها را به سرانجام برسانند. این بدین معناست که بسیاری از آگهی‌های شغلی که می‌بینید، مربوط به کارهای موقتی، فریلنسری و قراردادی هستند. در حالی که آزادی عمل و تنوع کارهای موقتی برای بعضی از افراد جالب است، ممکن است به خاطر بی‌ثبات بودنش برای بعضی دیگر اضطراب‌آور باشد. به عبارت دیگر، کارهای موقتی مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. 

چطور با این شرایط سازگار شوید:

  • از مزایای کار موقتی استقبال کنید. اگر برای استخدام شدن با مشکل مواجه هستید، کارهای موقتی می‌توانند راه حلی موقتی باشند و فاصله بین نقش‌های شغلی را در رزومه‌تان پر کنند و مهارت‌هایتان را هم افزایش دهند.  کارهای موقتی به خصوص برای رزومه کسانی که می‌خواهند وارد یک صنعت یا موقعیت شغلی جدید شوند می‌تواند بسیار مفید باشد. 
  • در مورد شرایط کاری‌تان واقع‌بین باشید. بعضی از کارجویان  به کارهای موقتی به عنوان یک راه حل بلند مدت نگاه می‌کنند، در حالی که دیگران آن را تجربه‌ای کوتاه مدت می‌بینند و از آن به عنوان راهی برای تامین هزینه‌هایشان استفاده می‌کنند. بهتر است شرایط مالی خود را بررسی کنید تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید. 
  • قصد خود را اعلام کنید. شرکت‌ها از قراردادهای کوتاه مدت استفاده می‌کنند چون در حال حاضر شرایط اقتصادی نامعلوم و بی‌ثبات است. اما اوضاع تغییر خواهد کرد و شرکت‌ها از ممکن است کسانی را که با آن‌ها مشغول به کار هستند را هم استخدام کنند. بنابراین، اگر هدف شما پیوستن به شرکتی است که با آن کار می‌کنید، بهتر است آن‌ها را در جریان قرار دهید. 

ادامه این مطلب را اینجا بخوانید.  


منبع:

https://www.themuse.com/advice/job-search-trends-tips-2021

دوست داریم نظر شما رو هم در رابطه با این مقاله بدونیم :)
ارسال نظرات